Prawidłowe czyszczenie dywanów i dobór odpowiednich technik czyszczenia oraz preparatów wydłuża żywotność dywanów. Skuteczne zastosowanie tych 3 elementów zapobiega pojawieniu się trudnych do usunięcia plam. Częste odkurzanie, a także pranie wykładzin eliminuje możliwość wystąpienia problemów zdrowotnych wynikających z nagromadzonych roztoczy na powierzchni dywanowej. Szczególnie wśród osób, które cierpią na alergie. Na rynku występuje wiele preparatów do prania dywanów i urządzeń, które można wybrać w zależności od techniki czyszczenia oraz stopnia zabrudzenia danej wykładziny dywanowej.


Metody czyszczenia dywanów


Czyszczenie ekstrakcyjne

Ta metoda prania dywanów polega na ciśnieniowym i równomiernym aplikowaniu preparatu, który jest wcierany a następie szybko odessany wraz z zabrudzeniami. Użycie techniki czyszczenia ekstrakcyjnego nie pozostawia po sobie osadu, jednocześnie nie uszkadzając struktury materiału dywanu.

Szamponowanie

Metoda szamponowania polega na wykorzystaniu specjalnego środka szamponującego. Preparat nakładany jest na dywan, rozpuszczając zanieczyszczenia poprzez „wiązanie się”. Następnie dywan powinien dokładnie zostać odkurzony, aby usunąć nadmiar wody oraz środka. Podczas użycia odkurzacza należy pamiętać, aby był on przystosowany do kontaktu z wodą. Technika szamponowania jest jedną z najbardziej popularnych metod, wykorzystywaną w warunkach domowy.

Bonnetowanie

Do tej metody wykorzystywane są wolnoobrotowe maszyny czyszczących oraz stosuje się specjalny składnik tzw. bonnet. Bonnetowanie charakteryzuje się silnymi właściwościami absorbującymi, dlatego skutecznie wiążę się ze wszystkimi zanieczyszczeniami, jednocześnie usuwając zabrudzenia. Pranie dywanów przy pomocy bonetowania najczęściej używa się przy materiale o krótkim włosiu w obiektach publicznych.

Suche proszki i piany

Czyszczenie dywanów przy użyciu suchych preparatów do dywanów (proszki) oraz pian, wykonuje się ręcznie. Do tej metody nie trzeba wykorzystywać specjalnych urządzeń. Suchy proszek lub pianę aplikuje się na powierzchnię dywanową, a następnie wciera lub spienia. Po aplikacji środek na chwilę pozostawia się na wykładzinie. W krótce potem całość należy dokładnie wessać odkurzaczem.

Czyszczenie dywanów na wskroś

Metoda czyszczenia na wskroś charakteryzuje się wysoką skutecznością, do której trzeba użyć specjalistycznego urządzenia (szorowarek lub trzepaczek mechanicznych). Oprócz sprzętu wykorzystuje się preparaty do dywanów (proszki lub żele). Najczęściej tę technikę wykorzystuje się, gdy runo jest całkowicie brudne na całej długości włosia, aż do osnowy. Należy podkreślić, że taką czynność wykonują specjalistyczne pralnie.