Dywan w domu to pięknie prezentujący się element dekoracyjny wyposażenia salonu, sypialni czy pokoju dziennego. Nadaje pomieszczeniom przytulnego klimatu i przyjemnego komfortu. Wiele osób posiadających i korzystających z dywanów w domu, docenia Sobie uczucie ciepła pod stopami jakie daje wykładzina dywanowa. Ten element dekoracyjny to również wizytówka każdego domu, który niestety narażony jest na częste użytkowanie i związane z tym niespodziewane plamy czy inne zabrudzenia. Dlatego regularna i częsta dbałość jest tutaj kluczowa. Każdy domownik na pewno chce, aby jego dywan zawsze dobrze się prezentowały i był czysty. Więc co zrobić? Jak dbać? Jaki użyć preparat do dywanów? 

W tym artykule dowiesz się:

  • Jak dbać o dywan i jak go czyścić?
  • Co jest ważne by dłużej zachować czystość i dlaczego?
  • Jaki użyć preparat do dywanów i na co zwrócić uwagę?
  • Jak wykorzystać sodę oczyszczoną przy czyszczeniu?

Regularność w odkurzaniu

Regularne odkurzanie powinno stać się dobry nawykiem, tak samo jak podczas innych czynności dotyczących sprzątania domu. Dywan to przestrzeń, w której gromadzi się zalegający kurz, który z czasem potrafi się nawarstwiać. Dzięki czemu staję się trudniejszy do usunięcia, tworząc roztocza, które mogą wywołać alergię. Na dywan również nasze stopy, przenoszą różne piaski czy inne pozostałości z podłogi, które pod wpływem tarcia zmniejszają żywotność wykładziny. Dlatego tak znaczące jest regularne odkurzanie dywanu, aby uniknąć takich sytuacji. Ważne, aby podczas tej czynności dobrać odpowiedni odkurzacz z dostosowaną mocą i siłą ssania, który bez problemowo pochłonie zanieczyszczenia i kurze. Odkurzając powinniśmy pamiętać, aby ruch szczotki, wykonywać w różnym kierunku. Dodatkowo do odkurzacza można włożyć odpowiednie środki, które neutralizują nieprzyjemny zapach.
Jeżeli nie mamy czasu, aby regularnie dbać o odkurzenie wykładziny dywanowej. Warto przemyśleć zakup robota odkurzającego, który wykona całą pracę za nas.

Na pierwszym planie widać czerwony odkurzacz, którego trzyma kobieta jednocześnie odkurzając biały dywan. W tle widać drewniane szafki
Czerwona plama na białym dywanie. W tle dłonie, które spryskują plamę preparatem do dywanów.

Szybka reakcja na plamę

Aby nie doprowadzić dywanu do widocznych i trudnych do usunięcia plam. Należy od razu powstałą zmazę usunąć i zaprać. Przy pomocy ściereczki lub dużej rolki ręcznika papierowego, w zależności od ilości rozlanej cieczy oraz zastosować środek do dywanów lub użyć naturalnego środka, który znajdziemy w kuchni.
Domowy sposób na zmycie plamy za pomocą sody oczyszczonej:
– Na widoczną zmazę, należy nasypać równomiernie niewielką ilość sody. Następnie odczekać chwilę i odkurzyć.
Soda oczyszczona, dzięki swoim właściwością działa na plamy jak odplamiacz jednocześnie neutralizując zapach.

Odświeżanie, czyli wytrzepywanie dywanu

Czasami sam odkurzacz, może nie wchłonąć wszystkich zanieczyszczeń. Dlatego trzepanie dywanu to niezwykle ważna czynność, która również powinna poprzedzić proces prania. Podczas wytrzepywania dochodzimy w głąb podstawy dywanu, dzięki czemu wydobywa się mocno osadzony brud. A powierzchnia wykładziny dywanowej lekko podnosi się jednocześnie stając się bardziej sprężysta.
Systematyczne trzepanie dywanu, przedłuży trwałość użytkowania oraz zachowa lepszy wygląd.
Gdzie to zrobić? Najlepiej na podwórku, przewieszając dywan o gałąź lub samemu zrobić „trzepak” za pomocą np.: metalowej belki.

Czyszczenie i preparat do dywanów, czyli pranie dywanu

Średnio generalne czyszczenie dywanu, powinno robić się raz lub dwa razy do roku, najlepiej na wiosnę i lato. Pranie, możemy wykonać sami lub zlecić profesjonalnym firmą czyszczących dywany.
Jeżeli tą czynność chcemy wykonać sami, najpierw należy dokładnie odkurzyć powierzchnie dywanową lub wytrzepać. Potem dobrze zastanowić się czy wolimy to zrobić na suchą czy na mokrą. Tutaj najlepiej przeczytać metkę w jaki sposób należy prać dywan. Następnie dobrać odpowiedni preparat do dywanów, zgodny z naszymi potrzebami. Najlepiej wybrać taki preparat do dywanu, który nie przemacza powierzchni dywanowej, ułatwiając przy tym późniejsze suszenie.

Właściwe osuszanie

Bardzo i to bardzo ważne jest właściwe osuszanie. Dlatego najlepiej pranie dywanów wykonywać na zewnątrz latem czy wiosną. Gdzie temperatura i pogoda sprzyjają szybkiemu suszeniu. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, osuszanie można zrobić w domu przewieszając przy tym dywan przez np.: krzesła. Pamiętając przy tym, o odpowiednim przewiewie powietrza w pomieszczeniu.
Nieodpowiednie suszenie, może sprawić, że dywan straci swoją sprężystość i zacznie nieprzyjemnie pachnieć. Natomiast nagromadzona wilgoć wewnątrz materiału zacznie gnić i stworzy środowisko przyjazne dla rozwoju bakterii. Co w rezultacie spowoduje, że nasz dywan będzie nadawać się wyłącznie do utylizacji.